انواع مشکلات و خرابی کولر آبی و نحوه عیب یابی آن

انواع مشکلات و خرابی کولرآبی و نحوه عیب‌یابی آن

کولرآبی یکی از پرکاربردترین وسایل سرمایشی در بسیاری از خانه‌ها و محل‌های کار است؛ به خصوص در مناطقی که دارای آب و هوای خشک و گرم هستند. این دستگاه‌ها به‌دلیل کارایی بالا، مصرف انرژی کمتر نسبت‌به سیستم‌های تهویه مطبوع دیگر و هزینه‌های نگهداری مقرون به صرفه، مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته‌اند. اما همانند هر وسیله دیگری، کولرهای آبی نیز پس از مدتی استفاده می‌توانند با مشکلاتی مواجه شوند که نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.

در این مقاله جامع، قصد داریم به بررسی مشکلات رایج کولرهای آبی بپردازیم؛ از مشکلات ساده‌ای مانند کاهش بازدهی و خنک نشدن فضا توسط کولرها تا مسائل پیچیده‌تری همچون خرابی دینام یا آب دادن کفی کولر، که هرکدام را به صورت اجمالی و کامل بررسی خواهیم کرد.

هدف ما این است که شما با مطالعه این مقاله، بتوانید در مواجهه با خرابی و مشکلات کولر آبی خود، به سرعت علت را شناسایی کرده و بهترین راه‌حل را اجرا کنید.

 

آشنایی با عیب‌یابی موتور کولر آبی

یکی از دغدغه‌های کسانی که کولر آبی دارند این است که مشکلی برای کولر پیش بیاید و نتوانند از هوای خنک آن استفاده کنند. برخی از مشکلات جدی نیستند و به راحتی می‌توان آن‌ را حل کرد، اما در برخی دیگر ممکن است قطعه‌ای از کار بیفتد و حتی هزینه‌های گزافی برای تعمیر درپی داشته باشند. پس بهتر است برخی از مشکلات رایج کولر آبی را بشناسید.

خرابی موتور کولر آبی

موتور کولر آبی از جمله اجزای کولر با طول عمر نسبتا زیاد است که بسته به میزان استفاده و شرایط محیطی همچون هر وسیله الکتریکی دیگری پس از مدتی دچار مشکل می‌شود. کارکردن صحیح موتور کولر آبی باعث می‌شود شما بتوانید از هوای خنک کولر استفاده کنید. اما اگر هرکدام از موارد زیر بروز کند باید برای سرویس و تعمیر کولر آبی اقدام کنید:

 • ممکن است از موتور کولر دود خارج شود یا اینکه هنگام کار کردن سروصدای اضافی از آن شنیده شود.
 • موتور کولر کار نکند یا اینکه لرزش‌های بیش از حد معمول داشته باشد.
 • سوختن سیم پیچی موتور کولر با نوسانات برقی

موتور کولر آبی کار نمی‌کند

اما کار نکردن موتور کولر می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • قطعی برق یا بروز مشکلات الکتریکی
 • خرابی خازن که وظیفه تأمین جریان اولیه برای راه‌اندازی موتور را دارند
 • گیر کردن قطعات داخلی موتور، مانند یاتاقان‌ها یا پروانه
 • خارج شدن سیم‌پیچ از مدار کولر
 • سوختن موتور کولر

سوختن موتور کولر آبی

علت سوختن موتور کولر آبی را می‌توان در عوامل مختلفی جستجو کرد. در زیر به برخی از رایج‌ترین دلایل سوختن موتور کولرهای آبی اشاره می‌کنیم:

 • سفت بودن و عدم رگلاژ صحیح تسمه در کولر
 • عدم سرویس به موقع و عدم روغن کاری یاتاقان‌ها که باعث قفل کردن یاتاقان‌ها می‌شود
 • ساییدگی و فرسودگی قطعات (خرابی بوس و یا بلبرینگ داخل موتور)
 • نصب نادرست و غیر اصولی موتور

انواع سوختگی موتور کولر آبی

یکی از رایج‌ترین مواردی که باعث خرابی موتور کولر آبی می‌شود سوختن موتور آن است. اما سوختگی موتور یک نوع نیست و انواع مختلفی دارد. به‌طور مثال ممکن است سیم پیچی موتور بیش از حد داغ شده باشد و موجب از بین رفتن تمام سیم پیچی شود.

یا اینکه یک فاز از سیم پیچی بسوزد و فازهایی که سالم هستند مجبور به تحمل جریان برق زیاد باشند. همچنین ممکن است یکی از کنتاکتورها دچار مشکل شود و موجب سوختن نصف سیم پیچی موتور شود. در نهایت اینکه که ممکن است کولر آبی دچار سوختگی لکه‌ای شود. این حالت وقتی اتفاق می‌افتد که جریان برق به بدنه متصل شود و یک نقطه در سیم پیچی کولر آبی بسوزد.

کارکردن موتور با یک دور

یکی از موارد خرابی موتور کولر آبی وقتی پیش می‌آید که موتور فقط با یک دور کار می‌کند. در این موارد برای عیب یابی باید این امکان را در نظر بگیریم که شاید سیم دور دوم از درون صفحه کلید قطع شده باشد و علت بروز این مشکل باشد.

علت دیگر بروز این مشکل این است که اتصال سیم‌‌ها قطع شده باشد. برای رفع این مشکل باید محل اتصال سیم‌ها را بررسی کنید و اگر یکی از آن‌ها قطع شد آن محل را لحیم کنید. در صورتی که این مورد هم مشکلی نداشته باشد باید کلیدها را بررسی کنید. چون ممکن است بر اثر گرم شدن اتصال‌ها به هم برخورد کنند و جوش بخورند.

برای این که این مشکل برطرف شود می‌توان ابتدا از سمباده استفاده کرد و مشکل را حل کرد. اما اگر با این کار عیب موتور کولر از بین نرفت باید سیم‌ها را تعویض کنید و سپس  موتور کولر را روشن کنید.

استفاده چند باره از کلید کولر برای روشن کردن آن

درصورتی‌که مجبور هستید برای روشن کردن کولر چند بار کلید آن را فشار دهید تا موتور آن روشن شود و شروع به کار کند، باید علت آن را در موتور جستجو کنید. پس برای رفع این مشکل ابتدا کلید را بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید. اما اگر کلید سالم بود تسمه موتور را بررسی کنید. چون سفت بودن تسمه باعث می‌شود فشار مضاعفی به موتور کولر آبی وارد شود و شما مجبور باشید برای روشن کردن آن چند مرتبه کلید را فشار دهید.

اما اگر هرکدام از این موارد را بررسی کردید ولی مشکل همچنان پابرجا بود، از سالم بودن موتور مطمئن شوید. چون این مشکل با نیم سوز شدن موتور هم ایجاد می‌شود.

روشن و خاموش شدن بی دلیل موتور کولر آبی

یکی دیگر از موارد خرابی موتور کولر این است که اورلود در راه سیم مشترک موتور تعبیه شده باشد. در چنین مواقعی اورلود نمی‌تواند جریان برق را به خوبی تنظیم کند. این مشکل در مواقع زیر پیش می‌آید:

 • با نیم سوز شدن موتور اورلود فعال ‌شود
 • جدا نشدن سیم‌پیچ راه انداز از مدار و عدم فعال شدن سیم پیچ اصلی
 • سفت بودن بیش از اندازه تسمه و گیر کردن یاتاقان

بوی سوختگی کولر

یکی از مشکلاتی که برای موتور کولر آبی پیش می‌آید این است که هنگام کار کردن بوی سوختگی از آن به مشام برسد. برای عیب یابی این مشکل باید سوختن سیم پیچ راه انداز یا سیم پیچ دور تند و کند را بررسی کنید چون با سوختن این سیم‌ها از کولر بوی سوخته به مشام می‌رسد.

اگر مشکل از سیم پیچ‌ها نباشد باید پمپ کولر را بررسی کنید. چون سوختن آن هم می‌تواند موجب انتشار این بوی نامطبوع در محیط شود.

خرابی پمپ آب کولر

ممکن است شما هم این تجربه را داشته باشید که با روشن کردن کلید کولر آبی پمپ آب آن روشن نشود و کولر شروع به کار نکند. وقتی این اتفاق می‌افتد باید بدانید که ایراد از موتور کولر نیست و احتمالاً فیوز آن مشکل دارد.

یعنی ممکن است فیوز خراب شده باشد یا اینکه برق آن قطع شده باشد. پس برای تعمیر کولر ابتدا باید با فازمتر جریان برق ورودی یه کولر امتحان شود. اگز برق و فیوز به هم متصل باشند اما نتوانند اهرم را جابه جا کنند فیوز کولر مشکل پیدا کرده است و باید تعویض شود.

توصیه می‌کنیم تا مقاله آموزش نصب پمپ کولر آبی را حتما مطالعه کنید.

خروجی باد گرم از کولر

یکی دیگر از مشکلات رایجی که برای کولرهای آبی پیش می‌آید این است که باد خنک از آن خارج می‌شود. در این مواقع نباید به خراب بودن موتور کولر آبی مشکوک باشید بلکه با احتمال زیادی  ایراد از پمب آب کولر است.

اگر به چند نکته توجه کنید می‌توانید متوجه ایراد کولر آبی شوید. پس اول به صدای کولر هنگام کار کردن دقت کنید. اگر صدای آن را می‌شنوید شاید ایراد از فشار آب باشد؛ چون در صورت کم بودن فشار آب پوشال‌ها خیس نمی‌شوند که باد خروجی از کولر خنک باشد.

برق کولر آبی خود به خود قطع شده است

هنگامی‌که برق کولر خودبه‌خود قطع می‌شود احتمالا در یکی از موارد ذیل اختلال ایجاد شده است و با بررسی دقیق هر بخش می‌توانید مشکل اصلی کولرآبی خود را رفع کنید:

 • قطعی برق و پریدن فیوز
 • اتصالات شل و یا معیوب در پشت کلید کولر
 • پریدن دکمه قرمز رنگ روی خود موتور کولر (این دکمه در برخی کولرهای آبی وجود دارد)
 • بروز مشکل در اتصالات جعبه تقسیم موتور کولر
 • بروز مشکل در اتصالات درست کابل از جعبه تقسیم به پمپ و موتور کولر
 • ایجاد مشکل در پمپ آب و یا موتور کولرآبی

کولر صدای جیر جیر می‌دهد

وقتی که به اصطلاح کولر آبی صدای جیر جیر می‌دهد (صدایی مشابهه ساییده شدن دو قطعه چرم به یکدیگر)، این صدای ناهنجار می‌تواند از بروز مشکل در هر یک از موارد زیر باشد:

 • ایجاد مشکل در تسمه (اعم‌از خوردگی و یا پوسیدگی)
 • عدم رگلاژ تسمه (سفت بسته‌شدن تسمه)
 • خیس شدن تسمه
 • ایجاد مشکل در یاتاقان‌ها که عموما با روغن‌کاری رفع می‌شود

کولر را روشن می‌کنیم فیوز می‌پرد

قبلا در مقاله کولر آبی را روشن می‌کنم فیوز می‌پرد علت چیست؟ گفته بودیم که گاهی با روشن شدن کولر آبی متوجه می‌شویم فیوز مینیاتوری مرتبط با آن به‌اصطلاح می‌پرد. در واقع فیوز مینیاتوری با زدن دکمه کلید کولر جریان برق را قطع می‌کند که با دنبال کردن چک لیست زیر می‌توانید نسبت‎به رفع مشکل اقدام کنید:

نکته: موارد ذیل به ترتیب بوده و بهتر است جهت حل مشکل به‌صورت اصولی، تک تک موارد به ترتیب ذکر شده چک شود.

 1. چک کردن تک تک کلیدهای کولر به صورت مجزا و پیدا کردن عامل اتصالی
 2. بررسی اتصالات در جعبه تقسیم و پمپ

در صورت عدم بروز مجدد مشکل بعداز انجام دو روش بالا؛ پمپ را از مدار خارج کرده و به پایین می‌رویم و مجدد کلید پمپ را می‌زنیم اگر مینیاتوری مجدد پرید ایراد از کابل است اگر نپرید ایراد از پمپ است.

درصورتی‌که همان ابتدا فیوز مینیاتوری جریان برق قطع نکرد و نپرید، پس پمپ و کابل مرتبط با پمپ سالم است و بنابراین این بار دکمه کند یا تند کولر را بزنید؛ اگر مینیاتوری پرید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. بررسی اتصالات کابل کولر (سیم مربوط به انتقال جریان برق موتور)
 2. بررسی موتور کولر

موتور کولر آبی را باید تکان دهم تا شروع به کارکردن کند

درصورتی‌که کولرآبی شما تنها با تکان دادن موتور شروع به حرکت می‌کند، این مشکل از دو حالت زیر خارج نیست:

 • عدم استفاده از سایز مناسب و عدم رگلاژ صحیح تسمه
 • اگر از سایز صحیح تسمه خود مطمئن هستید: مشکل از استارتر یا بوش‌های موتور است که با تعویض به‌موقع این قطعات از آسیب به سیم پیچی اصلی و هزینه اضافی جلوگیری خواهد شد.

کولر آبی کار نمی‌کند

منظور از این که کولر کار نمی‌کند این است که هرکدام از دکمه‌های کولر (پمپ، کلید کند و کلید تند) را می‌زنید، کولر روشن نمی‌شود و شروع به کارکردن نمی‌کند. قبلا در مطلب کلید کولر آبی کار نمی‌کند مشکل چیست؟ به‌طور مفصل به این مشکل اشاره کرده‌ایم؛ اما در اینجا نیز خلاصه‌ای از اقدامات لازم را ذکر خواهیم کرد تا درصورت مواجهه با چنین مشکلی ‌بتوانید با انجام مراحل زیر مشکل را حل کنید:

 1. جعبه مینیاتوری چک شود (ازآنجایی‌که در اکثر موارد برای برق کولر یک کلید مینیاتوری مجزا تعبیه می‌شود ممکن است مینیاتوری به دلیل نوسانات برقی پریده باشد)
 2. اتصالات برق کولر از پشت کلید کولر چک شود و از اتصالات صحیح و کلید کولر آبی اطمینان حاصل شود
 3. در جعبه تقسیم کولر تمامی اتصالات چک شود و مطمئن شوند کابل کولر در قسمت اتصالات دارای جریان هستند
 4. از اتصال درست سیم‌ها از جعبه تقسیم به پمپ و موتور کولر اطمینان حاصل شود

کلید تند و کند کولر آبی یکی شده است

گاهی ممکن است با فشردن حالت کند کلید کولر یا حالت تند کلید کولر با این مشکل مواجه شوید که کلید کولر یک عملکرد دارد و تغییری ایجاد نمی‌شود؛ یا به‌اصطلاح گویا کلید تند و کند کولر آبی یکی شده است که با دنبال کردن چک لیست زیر می‌توانید به بررسی مشکل بپردازید:

 • این مورد در 90درصد مواقع به دلیل ایجاد مشکل در کلید کولر آبی است و با تعویض کلید کولر رفع خواهد شد.
 • اطمینان از صحت و سلامت موتور کولر آبی
 • بررسی کابل کولرآبی و بررسی اتصالات به‌وجود آمده در مسیر (مبدأ و مقصد اتصالات اعم از جعبه تقسیم، موتور کولر و پمپ کولر و پشت کلید کولر)
 • درصورت بروز مشکل در موتور کولر، با تعویض قطعه پلاتین داخل موتور و تعمیرات جزئی این مورد رفع می‌شود.

کلید تند کولر کار می‌کند اما کند کار نمی‌کند

درصورتی‌که با این مشکل روبرو شدید که کلید تند کولر آبی کار می‌کند اما کلید کند کولرتان کار نمی‌کند، موارد را به‌صورت مراحل زیر بررسی کرده و مشکل را رفع کنید:

 1. تقسیم داخل کولر و اتصالات موتور بررسی شود که همه سیم‌ها به‌صورت ظاهری درست وصل شده باشد
 2. پمپ را روشن کرده و با لامپ تست سیم‌های پمپ را تست کنید
 3. دور کند را روشن کرده و مجدداً با لامپ تست چک می‌کنید
 4. دور تند را نیز با لامپ تست کرده و در تمامی این مراحل اگر لامپ تست روشن شد و پمپ و موتور هم روشن شد، برق مشکلی ندارد.
 5. اگر لامپ روشن شد و پمپ یا موتور روشن نشد مشکل از پمپ یا موتور است. اگر لامپ روشن نشد مشکل از کلید کولر یا کابل کولر است، بنابراین به پایین رفته و کلید کولر را چک کنید؛ اگر فازمتر برای تک‌تک کلیدها روشن شد یعنی ایراد از کابل کولر است و باید تعویض شود.

کلید کند کولر آبی کار می‌کند اما تند آن کار نمی‌کند

یکی از مشکلاتی که در کلید کولر رایج است این است که کلید کند کولر کار می‌کند اما تند آن کار نمی‌کند در هر نوع کلید، اعم از روکار یا توکار ممکن است این اتفاق بیفتد و این مورد که به نظر ساده می‌آید چندین علت مختلف دارد:

 • اطمینان از سالم بودن کلید کولر
 • تمامی اتصالات و سر فیش‌های کولر در تمامی قسمت‌های کولر از کلید کولر گرفته تا تقسیم داخل کولر تا اتصالات موتور چک شود تا اطمینان حاصل شود که جریان در همه قسمت‌ها برقرار است.
 • در صورت درست بودن موارد بالا ایراد از موتور کولر است و نیاز به سرویس و تعمیرات جزئی دارد.

اول کلید تند کولر را می‌زنم بعد کلید کند را تا کولر روشن شود

نحوه صحیح روشن‌کردن کولر آبی به این صورت است که ابتدا باید کلید پمپ را روشن کنید، بعد از چند دقیقه نوبت زدن کلید کند کولر است بعد از مدتی که موتور کارکرد و شما نیاز به خنکی بیشتری داشتید از دور تند کولر استفاده کنید. حال اگر کلید کند را زده اما کولر کار نکند و نیاز به زدن کلید تند باشد تا موتور کولر شروع به کار کند، علت‌های مختلفی بابت این مشکل وجود دارند:

 • در این مورد اکثرا ایراد از موتور کولر است که می‌تواند از سمت بوش‌های موتور کولر و یا استارتر موتور کولر دچار مشکل شده باشد.
 • برای اینکه مطمئن شوید مشکل قطعاً از بوش‌های دو طرف موتور کولر و یا استارتر موتور کولر آبی است، باید شل یا سفت بودن تسمه را چک کنید و اگر همه چیز درست بود تسمه را با دست هل دهید. در صورت کارکردن موتور، ایراد از استارتر داخل موتور کولر و یا بوش‌های آن است.

کولر آبی بازدهی ندارد

عدم بازدهی کولر آبی علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد، پس به جهت رفع این مشکل به ترتیب چک‌ لیست زیر عمل شود:

 1. برزنت کولر آبی چک شود و مطمئن شوید که باد به‌ درستی به داخل کانال هدایت می‌شود.
 2. سیستم آبرسانی کولر آبی به‌طور کامل چک شود (شامل شیر آب کولر شلنگ کولر، محل اتصال شلنگ به بدنه کولر (مهره و ممگی کولر آبی)، شناور، پمپ کولر، و تمام اتصالات و سه‌راهی آب داخل کولر آبی) نکته: باید تمامی نقاط پوشال‌ها به‌درستی و با فشار آب مناسب خیس باشد.
 3. رگلاژ کردن تسمه (درصورتی‌که تسمه شل بسته شده باشد)

نکته: درصورتی‌ که مشکل از موارد بالا نبود، گزینه آخر نصب سایبان مناسب کولر آبی است. در برخی از روزهای گرم تابستان به دلیل گرمای بیش‌از اندازه هوا از راندمان کولرهای آبی کم می‌شود برای بهبود این امر نصب سایبان مناسب می‌تواند شرایط را بهبود بخشد.

حتما توصیه می‌کنیم که با مطالعه مقاله طریقه نصب و مزایای سایبان کولر آبی با صفر تا صد نحوه نصب سایه‌بان کولر آشنا شوید.

تسمه کولر مدام پاره می‌شود

در بعضی از موارد پس از آن‌که تسمه را عوض می‌کنید تسمه مجدداً پاره می‌شود حتی گاهی احتمال می‌دهید که شاید تسمه جدیدی که خریداری کردید نیز دچار مشکل است و مجدد تسمه دیگری تهیه می‌کنید اما باز تسمه جدید پاره می‌شود. در ادامه به بررسی مشکلات این مورد می‌پردازیم که از سه حالت زیر خارج نیست:

 • تسمه به‌درستی و با اصول رگلاژ نمی‌شود و معمولاً با سفت بستن بیش از حد تسمه این مشکل به وجود میاید که در نهایت به موتور نیز آسیب خواهد رساند.
 • آب از آبریزها بر روی تسمه می‌ریزد که به مرور باعث پاره شدن تسمه خواهد شد.
 • فولی روی موتور دچار مشکل شده است و باعث خوردگی و پاره شدن مدام تسمه می‌شود.
 • فولی و مدار در یک راستا نیستند و باعث خوردگی تسمه می شوند.

نکته: درصورتی‌که هیچ‌کدام از موارد بالا نبود جنس تسمه‌های تهیه شده نامرغوب است. علاوه‌بر اینکه حتما سعی کنید تسمه باکیفیت خریداری کنید، در مورد نحوه تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی نیز اطلاعات لازم را کسب کنید.

بدنه کولر برق دارد

ممکن است برای شما پیش‌آمده باشد که با دست زدن به بدنه کولر دچار برق‌گرفتگی شده باشید. ازآنجایی‌که این مشکل علل مختلف دارد و امری تخصصی و خطرناک است، پیشنهاد ما این است در صورت بروز این مشکل حتما از یک فرد باتجربه و متحصص در زمینه برق کمک بگیرید. اما به‌صورت کلی اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد علل و رفع این مشکل پیدا کنید در ادامه همراه ما باشید:

 • با فازمتر از برق داشتن بدنه کولر آبی اطمینان حاصل کنید.
 • مینیاتوری مرتبط با برق کولر را قطع کرده و سراغ موتور کولر بروید و با استشمام و شواهد ظاهری مطمئن شوید که موتور کولرتان سالم است.
 • از سالم بودن پمپ کولر اطمینان حاصل کنید (برای این کار پمپ را از مدار خارج کرده و با دادن برق خارج از مدار از این امر اطمینان حاصل کنید)
 • برق و سیم‌کشی کولر آبی را چک کنید (ابتدا سراغ جعبه تقسیم کولر بروید و سپس تک‌تک اتصالات کابل‌های داخلی کولر چک شود)؛ چرا که قطعاً فاز وردی به کولر در یکی از اتصالات به بدنه کولر تماس پیدا کرده و بدنه را فازدار کرده است.

بعد از بررسی موارد بالا و انجام صحیح اتصالات، مشکل برطرف خواهد شد.

کولر صدای ناهنجار می‌دهد

یکی از شایع‌ترین مشکلات کولر صدای ناهنجاری است که تولید می‌شود. صدایی شبیه به سابیده شدن دوتا فلز به یکدیگر که اگر با این مشکل مواجه شدید جهت تشخیص و رفع خرابی چک لیست زیر را بررسی کنید:

 1. چک کردن پوسیدگی یاتاقان‌های هر دو طرف در کولر ( تشخیص اینکه صدای ناهنجار از یاتاقان‌ها هست و کدام یاتاقان دچار مشکل شده)
 2. در صورت سالم بودن یاتاقان‌ها، نوبت بررسی موتور کولر است، گاهی با خراب‌شدن بوش یا بلبرینگ داخل موتور کولر بدون هیچ بوی سوختگی این مشکل ایجاد می‌شود.
 3. در احتمالات کمی مشکل می‌تواند از پروانه داخل حلزونی کولر باشد.
 4. گاهی اوقات شل شدن چند پره‌های داخل پروانه نیز باعث مشکل ‌شود.

چرا پوشال کولر خیس نمی‌شود؟

ممکن است بعد از مدتی حس کنیم که کولر کار می‌کند اما باد گرم می‌زند. باد گرم کولر می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد که یکی از آن‌ها این است که پوشال خشک است و یا قسمتی خشک و قسمت دیگر خیس است. در این صورت مشکل می‌تواند به علت بروز یکی از موارد زیر باشد:

 • داخل کولر را بررسی کنید؛ اگر کف کولر آب داشت باید به سراغ پمپ رفته و از سالم بودن پمپ مطمئن شوید.
 • شلنگ‌های داخلی کولر از پمپ به پوشال‌ها را بررسی کنید (مطمئن شوید که شلنگ داخلی، سه‌راهی تقسیم آب و سرریز پوشال‌ها دچار گرفتگی یا رسوب و شکستی نشده باشد).

درصورتی‌که داخل کولر آب نبود موارد زیر به ترتیب بررسی شود:

 1. شیرفلکه کولر آبی را چک کنید و از باز بودن و سالم بودن آن مطمئن شوید.
 2. شلنگ بیرونی کولر از شیرفلکه تا خود کولر را چک کنید و مطمئن شوید که دچار گرفتگی نشده باشد.

نکته1: در مواقعی که قسمتی از پوشال‌ها خیس و قسمتی از آن خشک است و در هیچ یک از موارد مشکلی یافت نشد، علت می‌تواند عدم تراز بودن کولر باشد.

نکته2: اگر با انجام اصولی تعویض پوشال کولر آبی آشنا نیستید، روی لینک مقاله کلیک کنید.

موتور کولر کار می‌کند اما باد نمی‌زند

شاید مواقعی پیش بیاید که بدون هیچ بوی سوختگی یا قطع شدن برق، حس کنید که کولر ازکارافتاده است و بعد از اینکه دقت کردید متوجه شدید که موتور کولر کار می‌کند اما بادی از دریچه‌ها به داخل محیط وارد نمی‌شود. توصیه می‌کنیم جهت رفع مشکل به بررسی موارد زیر بپردازید:

 • تسمه کولر چک شود چرا که درصورت پاره شدن یا افتادن تسمه، هیچ بادی به سمت داخل هدایت نخواهد شد
 • چک کردن فولی روی موتور

نکته: درصورتی‌که مشکل هیچ‌کدام از موارد بالا نبود، امکان قفل‌کردن یاتاقان‌ها نیز وجود دارد. در این صورت اگر موتور در حالت روشن بماند، امکان آسیب به خود موتور نیز وجود دارد.

آب دادن کولرآبی

درصورت مشکل آب دادن کولرآبی، این مورد علاوه‌بر هدررفت آب و مزاحمت برای همسایگان طبقات بالا، باعث خراب‌شدن سقف و پشت‌بام، کاهش بازدهی کولر و همچنین خرابی کولر نیز خواهد شد. بنابراین باید به‌سرعت مشکل برطرف شود. علت آب دادن کولر آبی را می‌توان در موارد مختلفی جستجو کرد که به ترتیب آن‌ها را باهم بررسی می‌کنیم.

ابتدا باید بررسی شود که آب از کدام قسمت از کولر نشتی دارد:

 • اگر آب از کناره‌های کولر سرازیر شود به‌احتمال خیلی زیاد شناور کولر خراب یا از تنظیم خارج شده است.
 • اگر نشتی آب از زیر کولر باشد، به‌احتمال زیاد مشکل از سوراخ شدن و پوسیدگی کف کولر است (برای این کار بهتر است آب کولر را تخلیه کنید و بعد از خشک‌شدن کف، سوراخ‌های کف کولر را پیدا کنید. گاهی با استفاده از قیرهای مخصوص کف کولر درصورت ریز بودن سوراخ‌ها می‌توان مشکل را حل کرد. اما جای نگرانی نیست درصورتی‌که از این طریق قابل‌حل نباشد نیاز به تعویض کامل کولر نیست و کفی کولرها قابل تعویض هستند)
 • در مواردی احتمال درست جا نخوردن یکی از درب‌های کولر و یا درست متصل‌نشدن مهره ممگی شلنگ کولر به پشت شناور و یا شیر آب نیز وجود دارد که تمامی موارد باید چک شوند.

آب از کف کولرآبی سرازیر می‌شود

می‌توان گفت سرازیر شدن شدید آب از کف کولر آبی به علت عدم تنظیم و یا خرابی شناور کولر است؛ چرا که شناورها وظیفه تنظیم کردن میزان آب ورودی به داخل کولر را دارند و درصورت بروز مشکل در شناورها، آب بیشتری به کولر وارد شده و از کفی کولر سرریز می‌شود.

دم کردن محیط با کولر آبی

علت دم کردن محیط با کولر آبی می‌تواند در دلایل مختلفی مستتر باشد که معمولاً به عملکرد نادرست یا نقص در سیستم کولر مربوط می‌شود. در ادامه به بررسی علل رایج این مشکل می‌پردازیم:

 • عدم تهویه مناسب محیط
 • رطوبت بالای هوا
 • استفاده از پوشال‌های کثیف یا فرسوده
 • سطح پایین آب در کفی کولر
 • مشکلات در پمپ آب
 • انسداد در مسیرهای هوا
 • دمای بالا و تابش مستقیم آفتاب

سطح آب کولر آبی بالا نمی‌آید

بالا نیامدن آب در کولر آبی می‌تواند عملکرد آن را به شدت تحت تأثیر قرار داده و باعث کاهش خنک‌کنندگی و افزایش دمای محیط شود. این مشکل می‌تواند ناشی از عوامل متعددی باشد که به شرح زیر است:

 • مشکلات پمپ آب
 • کاهش فشار آب ساختمان
 • گرفتگی لوله ها و فیلترها که باعث جلوگیری از جریان آب می‌شود
 • خرابی و ایجاد مشکل در شناور

قطرات آب از کولر به بیرون پرتاب می‌شود

پرتاب آب از دریچه کولر آبی به بیرون، یکی از مشکلات رایج است که می‌تواند ناشی از چندین عامل مختلف باشد:

 • خرابی پمپ آب
 • اسنداد و کثیفی پوشال‌ها
 • نقص در دریچه‌ها و یا جا نیفتادن درست درب‌ها
 • عدم تنظیم صحیح شلنگ و یا اسنداد لوله‌ها
 • وجود مشکل در سه راهی آب و آبریزها

گرفتگی سوراخ ناودان پوشال‌ها

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در کولرهای آبی رخ دهد، گرفتگی سوراخ‌های ناودان پوشال‌ها است. این مشکل می‌تواند باعث عدم جریان مناسب آب بر روی پوشال‌ها شود و در نتیجه عملکرد کولر را تحت تأثیر قرار داده و در نتیجه باد خنکی از کولر خارج نمی‌شود. از علل گرفتگی در ناودان پوشال‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آب سخت می‌تواند رسوبات معدنی (مانند کلسیم و منیزیم) در ناودان‌ها ایجاد کند که به مرور زمان باعث گرفتگی سوراخ‌ها می‌شود که این وضعیت در شهرهایی با آب سخت‌تر و املاح بالاتر، بیشتر دیده ‌می‌شود.
 • ذرات گرد و غبار، آلودگی‌ها و مواد معلق در آب می‌توانند به داخل ناودان‌ها وارد شده و باعث گرفتگی سوراخ‌ها شوند.
 • پوشال‌های قدیمی و فرسوده ممکن است ذرات ریز و تکه‌های پوشال را وارد ناودان کنند که این موضوع باعث گرفتگی سوراخ‌ها می‌شود.

کولر آبی می‌لرزد

ایجاد لرزش‌ها در کولرآبی نه تنها می‌توانند باعث کاهش کارایی آن شوند، بلکه می‌توانند به قطعات داخلی کولر نیز آسیب برسانند. در ادامه به برخی از رایج‌ترین علل لرزش کولر آبی می‌پردازیم:

 • خرابی یاتاقان‌ها
 • شل‎شدن پیچ‌ها و اتصالات
 • خرابی و یا نصب نادرست موتور
 • عدم تراز بودن کولر
 • خرابی یا ساییدگی پروانه
 • خرابی و پارگی تسمه

کولر آبی بوی بدی مثل بوی ماهی می‌دهد

بوی نامطبوع ماهی از کولر آبی می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که نیاز به بررسی و رفع مشکل دارند. در ادامه به بررسی علل احتمالی این بوی نامطبوع می‌پردازیم:

 • رسوبات و آلودگی در آب مخزن: وجود رسوبات، جلبک‌ها و مواد آلی در آب مخزن کولر می‌تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع شود.
 • کثیفی و پوسیدگی پوشال‌ها: پوشال‌های قدیمی و کثیف می‌توانند باعث بوی نامطبوع شوند.
 • پمپ آب کولر ممکن است به درستی کار نکند و باعث تجمع آب در بخش‌های مختلف کولر شود که می‌تواند منجربه بوی نامطبوع شود.
 • نشت آب و رطوبت می‌تواند باعث رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در داخل کولر شود که بوی بد ایجاد می‌کنند.
 • عدم تهویه مناسب و تجمع هوا در داخل کولر می‌تواند باعث بوی نامطبوع شود.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی جامع مشکلات و عیب‌یابی کولر آبی پرداختیم و سعی کردیم تمامی مشکلات رایج و دلایل خرابی کولر آبی را همراه با راه‌حل‌های مناسب توضیح دهیم. از مشکلات مرتبط با برق و موتور گرفته تا مسائل مربوط به پمپ آب، پوشال‌ها و بوی نامطبوع، همه را مورد بررسی قرار دادیم. این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا بسیاری از مشکلات را خودتان برطرف کنید و از عملکرد بهینه کولر آبی خود لذت ببرید.

با این حال، برخی از مشکلات ممکن است نیاز به تخصص و دانش فنی بیشتری داشته باشند که نیازمند بررسی و تعمیر توسط متخصصان حرفه‌ای هستند. برای اطمینان از این‌که کولر آبی شما به بهترین شکل ممکن عمل می‌کند و مشکلات به طور کامل و صحیح رفع ‌شوند، توصیه می‌کنیم از خدمات تخصصی استفاده کنید. مخصوصا در مواردی که با برق کولر سر و کار دارید؛ چراکه ممکن است خطرات جانی و مالی جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

تیم متخصصین ویپان با تجربه و دانش فنی بالا آماده است تا به شما در رفع هرگونه مشکل کولر آبی کمک کند. شما می‌توانید از طریق تماس تلفنی با شماره‌ی 91013700-021 یا ثبت درخواست خود در سایت، از خدمات سریع و با کیفیت ویپان به همراه گارانتی 45 روزه خدمات بهره‌مند شوید. به این ترتیب، می‌توانید از کارکرد بهینه و بدون مشکل کولر آبی خود در طول فصول گرم سال لذت ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست خدمات تخصصی برق