چرا لوستر جرقه زد و برق قطع شد؟

ممکن است در منزل یا محل کار خود نشسته باشید و این اتفاق پیش بیاید که ناگهان دچار اتصالی لوستر شده، لوستر جرقه بزند و برق قطع شود، در ادامه همراه ما باشید تا علت به وجود آمدن و نحوه حل مشکل این مشکل را بررسی کنیم.

همان طور که می‌دانید لوسترها مدل‌های متفاوتی دارند که در زیبایی ظاهری نیز دارای تنوع بالایی باشند، اما تمامی آن‌ها با یک رشته سیم دارای جریان فاز و یک رشته جریان نول عمل می‌کنند در لوسترهای امروزی سیستم ارتینگ و با یک رشته سیم سبز و زرد اجرا شده است، که در قسمت بالایی لوسترسربندی سیم‌های ورودی منزل با سیم‌های خارج شده از لوستر انجام می‌شود.

توجه داشته باشید بهترین شکل این اتصال استفاده از ترمینال با سایز مناسب نسبت به سایز و مدل سیم‌های دو طرف می‌باشد، جرقه زدن نیز می‌تواند در این اتصالات و یا در قسمت سرپیچ لوستر که سیم کشی‌های داخلی لوستر به سرپیچ متصل می‌شود، می‌تواند اتفاق بیفتد.

برای رفع این مشکل در ابتدا میبایست با خاموش کردن کلید لوستر مربوطه، برق ورودی به لوستر را قطع کرد وسپس با بالا زدن فیوز مینیاتوری هم از سالم بودن بقیه قسمت اطمینان حاصل کرد و هم از قطعی برق به مدت طولانی تر جلوگیری کرد بعد از آن می‌توان با باز کردن لامپ‌ها و سرپیچ‌های لوستر و چک کردن سربندی درست سیم فاز و نول متصل به تمامی سرپیچ‌ها از مشکل داشتن یا نداشتن این بخش اطمینان پیدا کرد در صورت مشخص بودن سرپیچ مورد نظر نیاز به باز شدن تمامی آن‌ها نمی‌باشد.

در برخی از لوستر‌ها چراغ‌ها به سرپیچی متصل نمی‌باشند و ممکن است با سوکت‌های مخصوص این اتصالات برقرار شوند که همانند سرپیچ و با دو سیم این اتصال برقرار می‌شود که تمامی آنها چک می‌شود. در صورتی که لوستر با برق شهری کار نکند این جرقه امکان دارد از قسمت ترانس لوستر باشد که در 99 درصد مواقع باعث سوختن ترانس شده و میبایست این ترانس با یک ترانس با همان مشخصات تعویض شود.

در صورت ایراد داشتن سیم کشی لوستر، می‌توان با باز کردن لوستر و تعویض سیم کشی مربوط در قسمت مناسب ( آویز نباشد) این مشکل را برطرف و چک کرد، سپس می‌توان لوستر را در جای مورد نظر مجدد نصب کرد. در صورتی که به خدمات نورپردازی، نصب و تعمیر لوستر نیاز داشتید می‌توانید از طریق وب سایت ویپان یا تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید، همچنین شما می‌توانید قیمت دقیق خدمت خود را از هردو روش بالا دریافت کنید و از ضمانت 45 روزه خدمات ما بهره‌مند شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.